Žádný palestinský stát ani úřad UNRWA. Netanjahu předložil plán poválečné Gazy
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu předložil první oficiální plán poválečného Pásma Gazy, jehož cílem je dosadit do vedení „místní úředníky“, kteří by nahradili palestinskou státní správu kontrolovanou teroristickým hnutím Hamás. Počítá také s plnou kontrolou nad palestinským územím, jež v tuto chvíli ovládá právě Hamás, nebo s uzavřením Úřadu OSN pro palestinské uprchlíky (UNRWA), jehož zaměstnanci měli podle Izraele spolupracovat přímo na barbarském teroristickém útoku hnutí Hamás ze 7. října. Informuje o tom agentura Reuters.
„Premiérův dokument odráží širokou veřejnou shodu ohledně cílů války a nahrazení vlády Hamásu v Gaze civilní alternativou,“ uvádí se v prohlášení úřadu premiéra.
Podle dokumentu, který byl předložen členům izraelského bezpečnostního kabinetu ve čtvrtek a do kterého měla agentura Reuters možnost v pátek nahlédnout, Izrael chce kontrolovat celé území západně od řeky Jordán, včetně okupovaného Západního břehu Jordánu a Pásma Gazy, kde chtějí Palestinci vytvořit svůj vlastní nezávislý stát.
V dlouhodobých cílech Netanjahu odmítá „jednostranné uznání“ palestinského státu a uvádí, že urovnání vztahů s Palestinci bude dosaženo pouze přímým jednáním mezi oběma stranami. Neuvedl však, kdo by palestinskou stranu měl v těchto jednáních zastupovat, píše agentura Reuters.
Izraelský premiér chce v rámci střednědobých cílů dosáhnout demilitarizace a deradikalizace celého Pásma Gazy. Neupřesňuje však, kdy by tato přechodná fáze měla začít ani jak dlouho by trvala. Obnovu Pásma Gazy, jehož část byla zničena izraelskou ofenzivou, však podmiňuje jeho úplnou demilitarizací.
Netanjahu také uvádí, že by Izrael spoluzřizoval bezpečnostní ochranu na hranici mezi Pásmem Gazy a Egyptem a že by na hranicích, včetně hraničního přechodu Rafah, spolupracoval s Egyptem a Spojenými státy v boji proti pašeráctví.
Palestinská samospráva
V předloženém plánu Izrael dále navrhuje, aby došlo k nahrazení vlády teroristického hnutí Hamás místními představiteli, „kteří nejsou spojeni s teroristickými zeměmi nebo skupinami a nejsou jimi finančně podporováni“.
Dokument dále vyzývá k uzavření palestinské agentury OSN pro uprchlíky UNRWA a jejímu nahrazení jinými mezinárodními humanitárními skupinami. Zaměstnanci UNRWA se totiž měli přímo podílet na teroristickém útoku Hamásu ze 7. října, při němž teroristé zavraždili na 1200 Izraelců, převážně civilistů, a dalších přes 260 odvlekli jako rukojmí do Pásma Gazy. Přes sto z nich tam stále zůstává.
Mluvčí šéfa palestinské samosprávy Mahmúda Abbáse Nabil Abu Rudeineh řekl agentuře Reuters, že Netanjahuův návrh je odsouzen k neúspěchu, stejně jako jakékoli izraelské plány na změnu geografické a demografické reality v Gaze.
„Pokud má svět skutečný zájem na bezpečnosti a stabilitě v regionu, musí ukončit izraelskou okupaci palestinské půdy a uznat nezávislý palestinský stát s Jeruzalémem jako hlavním městem,“ sdělil.