S výrokem o druhé světové válce to šéf BIS přehnal, míní experti
Výrok ředitele Bezpečnostní informační služby Michala Koudelky o nejvážnější bezpečnostní situaci od druhé světové války je nutné brát s jistou mírou nadsázky. V době rozmístění komunistických raket na Kubě byl svět skutečně na pokraji třetí světové války, soudí bezpečnostní experti. V současnosti spíš hrozí občanské války.
Šéf zpravodajců informaci přednesl po úterním jednání s prezidentem Petrem Pavlem.
„Je vidět snaha přiblížit se evropskému trendu, kdy zpravodajské služby komunikují s veřejností víc než prostřednictvím výročních zpráv,“ uvedl Oldřich Bureš, bezpečnostní expert z Metropolitní univerzity v Praze.
Výrok ředitele zpravodajců chápe jako snahu vyburcovat nejen politiky, ale i veřejnost, upozornění, že jsou hrozby reálné a týkají se i Česka, ať už se jedná o agresivitu Ruska, islamistický terorismus, či nelegální migraci.
„Historická paralela s obdobím od druhé světové války mi přijde přehnaná. Před rokem 1989 byl úplně odlišný mezinárodní politický systém. Mluvíme sice o studené válce, ale ta byla občas velmi horká, téměř třetí světová,“ popsal Bureš.
Oba odborníci se ale shodují, že po roce 1989 je bezpečnostní situace zřejmě nejvážnější.
„Měli jsme sice významný regionální konflikt během rozpadu Jugoslávie. Nikdy ovšem nehrozil takovými problémy jako konflikt s tak důležitou jadernou mocností, jíž je Rusko. Ještě nedávno bylo v Evropě nemyslitelné, že by jeden stát napadl druhý,“ uvedl Kraus.
Příkladem je právě karibská krize ze šedesátých let nebo situace Berlína na konci čtyřicátých let, kdy se Sovětský svaz snažil jeho západní část izolovat.
Podobně situaci vidí i Josef Kraus, bezpečnostní odborník z Masarykovy univerzity v Brně. „Jsou to nesrovnatelné záležitosti. Československo zažilo v poválečné době komunistický puč v roce 1948, v roce 1968 vojenskou invazi ze zahraničí,“ popsal Kraus.
Stejně jako šéf BIS za další hrozby považuje islamistický terorismus nebo nelegální migraci. Oldřich Bureš přidal také dopady umělé inteligence. Zmínil například takzvaná deepfake videa, kdy podvodník vloží do úst člověku větu, kterou nikdy neřekl.
„Myslím, že v České republice AI stále podceňujeme. Vývoj pokračuje každým dnem, volby jimi budou postiženy stále víc,“ popsal Bureš.
Lépe nejspíš nebude
Deepfake videa byla jedním z témat, o nichž v úterý diskutovali prezident Pavel s Koudelkou.
„Všechny zmíněné hrozby jsou spojené nádoby, které vedou k největšímu problému, kterým je štěpení společnosti. Můžeme sledovat nárůst politického extremismu v Německu či Francii, i pod vlivem informační války vedené Ruskem,“ popsal Kraus.
„V černém scénáři by mohly nastat masové nepokoje nebo občanské války. Od toho jsme daleko, ale to neznamená, že k nim nedojde, pokud nezatáhneme za záchrannou brzdu,“ dodal Kraus a zdůraznil potřebu boje s dezinformacemi a rozvoj občanskou společnost.
„Nedokážu říct, zda se bude bezpečnostní situace zásadně zhoršovat, ale není moc prostoru pro zlepšení,“ uvedl Kraus. Nepříliš optimistický výhled zmínil i prezident Petr Pavel.