Rusko a Japonsko od druhé světové války nedokázaly uzavřít mír. Kreml teď přišel s tím, že za to mohou USA
Moskva a Tokio nedokázaly od konce druhé světové války uzavřít mírovou dohodu. Zatímco po léta se jako o hlavním problému mluví o sporech o území, v pondělí přišel mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov s dalším důvodem. Za vše podle něj může přítomnost amerických vojsk v Japonsku.
„Ta de facto obraná aliance už tam je a víme o vojenském potenciálu Spojených států nasazeném v Japonsku – blízko našich hranic mimochodem,“ sdělil reportérům Peskov. „Toto byla vždy překážka v řešení jednoho z našich hlavních problémů, problému s mírovou dohodou.“
Rusko, respektive jeho předchůdce Sovětský svaz, a Japonsko po skončení druhé světové války nikdy neuzavřely mírovou dohodu. Hlavní překážkou byl vždy spor o pacifické souostroví, kterému Rusové říkají Kurilské ostrovy a Japonci Severní teritoria.
Jak připomíná agentura Reuters i letos v lednu o tom mluvil bývalý ruský prezident Dmitrij Medvěděv, když uvedl, že pokud chce Japonsko mírovou dohodu, tak se musí vzdát svých územních nároků.
Moskva sama od mírových jednání ustoupila v roce 2022, kdy také zmrazila všechny společné ekonomické projekty spojené se souostrovím. Důvodem byly japonské sankce proti Rusku kvůli válce na Ukrajině. K žádnému zlepšení vztahů od té doby nedošlo.
Jako možné vysvětlení pro nové zdůvodnění Kremlu se nabízí summit japonského premiéra Fumio Kišidy a amerického prezidenta Joe Bidena, který se koná tento týden ve Washingtonu. Japonský premiér do Washingtonu zavítá poprvé za devět let. Schůzka má řešit bezpečnostní a ekonomické vazby obou zemí. Kišida s Bidenem mají v plánu probrat spolupráci ve výbavě obrany i vylepšení struktury amerického velení v Japonsku.